Makaleler

TMS Tedavisinin Depresyonda Etkisi

Depresyon, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir ruhsal bozukluktur. Depresyon tedavisinde, antidepresan ilaçlar ve psikoterapi yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Ancak, vakaların %50’sinden fazlasında bu tedavi yöntemleri yeterli sonunlar verememektedir. Bu gibi tedaviye dirençli, iyileşmeyen depresyon durumlardındaa TMS (Transkraniyal Manyetik Stimülasyon) tedavisi son derece etkili bir tıbbi tedavi yöntemidir.

TMS Tedavisi, manyetik bir alan kullanarak beyindeki sinir hücrelerini uyarır. Bu uyarım, depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olan beyin kimyasallarının (nörotransmiterler) salınımını arttırır. TMS Tedavisi, depresyon ve diğer duygudurum bozukluklarından etkilendiği düşünülen beyin bölgelerine uygulanır. İlgili beyin bölgelerinin aktivitesinde değişiklikler oluşturup, iyileştirip yeniden düzenlenmesi ile etki gösteren bir tedavidir. TMS tedavisi, antidepresan ilaçlar gibi beyindeki serotonin, norepinefrin ve dopamin seviyelerini arttırmak için uygulanır.

TMS tedavisi, genellikle doktorun ofisinde uygulanır ve herhangi bir anestezi gerektirmez. Bir TMS seansı yaklaşık 30 dakika sürer ve hastaların birçok tedavi seansına ihtiyacı olabilir. TMS tedavisi sırasında hastalar genellikle hiçbir ağrı veya rahatsızlık hissetmezler.

TMS tedavisi, FDA tarafından onaylanmıştır ve özellikle diğer tedavi yöntemleri ile etkili olmayan kronik, tedaviye dirençli major depresif bozukluk hastaları için önerilmektedir. TMS tedavisi, diğer tedavi seçeneklerinin yanı sıra veya onların yerine kullanılabilir. Tedavinin etkisi, hastanın semptomlarına ve tedavinin nasıl uygulandığına bağlı olarak zaman içersinde kendisini gösterir. Yapılan binlerce bilimsel çalışma TMS tedavisinin iyileşmeyen depresyon vakalarının tedavisinde son derece etkili olduğunu göstermektedir.

TMS tedavisi, birçok avantaja sahiptir. İlaç tedavisi ile yeterli yanıt elde edilemyen veya ilaçları tolere edemeyen hastalar için TMS Tedavisi uygun bir şeçenektir.. TMS Tedavisi ilaçsız depresyon tedavisi yönetemi olarak hamile ve emzirenlerde dahi uygulabilmektedir. İlaçsız bir tedavi şekli olması yanı sıra TMS tedavisi hastaların iş, aile ve sosyal yaşamlarına hiçbir olumsuz etkisi yoktur, hastalar günlük yaşam aktivitelerine aynen devam edebilirler.

Sonuç olarak, TMS tedavisi, depresyon tedavisinde etkili ve güvenli bir tıbbi tedavi yöntemidir. TMS tedavisi, diğer tedavi seçenekleri ile birlikte veya onların yerine kullanılabilir. TMS tedavisinde dünya çapında bilimsel çalışmalarla etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış, kabul görmüş bilimsel tedavi protokolleri uygulanır. Her hasta için tedavi protokolü başlangıç konsültasyonuna, klinik bulgulara, medikal öyküye ve hastanın göreceği maksimum faydaya göre belirlenir. Tedavi için uygun bulunan hastalar 2 ila 6 haftalık bir süre içinde toplam 20 ila 30 seans arasında uygulamaya girerler. Ortalama tedavi süresi 30 dakikadır.

Diğer Makaleler