Makaleler

Depresyonda İlaçsız Tedavi

Duygu durum değişiklikleri kuşkusuz ki artık hayatımızın bir parçası oldu. Özellikle pandemi ile birlikte değişen fiziksel koşullar, hayatımıza giren yeni zorunluluklar, hali hazırda dışarıdan gelen olumsuzluklara açık olan duygu durumumuzda köklü değişiklere neden oldu. 

İnsan doğası gereği; mutlu, heyecanlı, keyifli anlar yaşadığı gibi mutsuz, hayattan tat almadığı, üzgün anlar da yaşayabilmektedir. Anlık keyifsizlikler, kısa süreli duygu durum değişiklikleri her ne kadar toplumdaki bireylerde  “depresyondayım” inancı geliştirse de aslında her duygu durum değişikliği depresyon değildir. Bir tedaviye, uygulamaya karar vermeden önce etkin sonuç alabilmek için ilk etapta tanının bir hekimce doğru şekilde konulması gerekir. 

Bir duygu durum bozukluğu olan depresyon; üzüntü, hayata karşı isteksizlik ve kötü hissetme halinin sürekli hale geldiği durum olarak tanımlanabilir. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi nasıl ki her üzüntü hali depresyon değilse, her depresyon da sadece üzüntüyü kapsayan bir bozukluk değildir. 

Söz konusu depresyon tedavisi olduğunda akla ilk gelen tedavilerin başında antidepresan ilaçları gelmektedir. Hastaların, doktor kontrolünde küçük dozlar halinde başladığı bu ilaçlar; hastanın durumuna göre dozun artırıldığı ya da azaltıldığı tedavi protokolleridir. Bu ilaçlar depresyon tedavisinde etkin yöntem olmakla birlikte maalesef her hasta için uygun olamamakta ve bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre hastaların ancak %50 kadarında istenen etkiyi gösterebilmektedir. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı veya hastaların “ilaca başla-doz artır-yeniden doz artır-ilacı değiştir” döngüsüne girdiği durumlar olabilmektedir. Bu noktada ilaç değişimi veya ilaç dozunun artırımı hastaların tedavisinde yeterli olamamaktadır. 

İlaç tedavisinden etkin sonuçlar alamayan, kronik ve dirençli depresyon hastalarında TMS Tedavisi öne çıkmaktadır. 

TMS Tedavisi  ilaç tedavisinden etkin sonuçlar alamayan, kronik ve dirençli depresyon hastalarında etkinliği kanıtlanmış tıbbi bir tedavi yöntemidir. TMS yani Transkranial Manyetik Stimülasyon tedavisi, kronik ve dirençli depresyon tedavisinde FDA onaylı bir tedavidir.

TMS Tedavisi uygulama yapılan bölgede bozulmuş olan beyin hücreleri aktivitesini yeni hücreler arası bağlantıları (sinapsları) artırarak yeniden düzenlemektedir. TMS Tedavisinin en büyük avantajlarından biri, ilaçların alışma sürecinde yaşattığı yan etkilerin hiçbirini yaşatmaması yanısıra ilaç tedavisini tolere edemeyen hastalarda dahi güvenle kullanılabilmektedir. Depresyon tedavisinde ilaçsız yöntem olarak bilinen TMS tedavisinin etkili ve güvenli olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. TMS tedavisinde herhangi bir anestetik kullanımına dahi ihtiyaç duyulmaz. Üstelik ortalama 20 dakika süren seansları sayesinde sosyal hayatınızı kesintiye uğratmadan sağlığınıza kavuşmanızı sağlar. 

İlaçsız depresyon tedavisi TMS ile kronik, dirençli depresyon ve anksiyete bozuklukları güvenli ve etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. TMS yani Transkranial Manyetik Stimülasyon tedavisi, kronik ve dirençli depresyon tedavisinde FDA onaylı bir tedavidir.

İlaçsız depresyon tedavisi TMS ile kronik, dirençli depresyon ve anksiyete bozuklukları güvenli ve etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Diğer Makaleler