Makaleler

TMS Tedavisi Hamilelik Ve Emzirme Dönemlerindeki Depresyonda Dahi İlaç Tedavisi Gerektirmeden Güvenle Kullanılabiliyor

TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) tedavisi başta depresyon ve dejeneratif beyin hastalıkları olmak üzere,  Anksiyete, Panik Atak, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Migren (baş ağrısı), Kronik nöropatik ağrı şikayetlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) Tedavisi depresyon tedavisinde FDA tarafından onaylanmış  bilimsel bir tedavi yöntemidir. Beyindeki sinir hücrelerine manyetik alanla uyarım uygulayıp, beynin doğal aktivitesini yeniden düzenleyerek etki gösteren tıbbi bir tedavidir. Hastayı uyutmaya gerek olmaması, yan etkilerinin hemen hemen sıfıra yakın olması, tedaviye dirençli kişilerde uygulanabilmesi avantajlarından bazılarıdır.

TMS Tedavisi hamilelik ve emzirme dönemlerindeki depresyonda dahi ilaç tedavisi gerektirmeden kullanılabilen güvenli ve etkili bir tedavidir. TMS Tedavisi’nin hamilelik ve emzirme dönemindeki depresyonu tedavi ederken anneye ve bebeğe karşı bir yan etkisi olmadığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. TMS Tedavisi hamilelik ve emzirme dönemlerindeki depresyonda dahi ilaç tedavisi gerektirmeden güvenle kullanılabiliyor. Bu nedenle gebelik depresyonunu tedavi ederken ilaç kullanmayı gerektirmeyen TMS Tedavisi iyi bir tedavi seçeneği olarak düşünülebilir.

 

* J Womens Health (Larchmt). 2011 Feb;20(2):255-61.

* Arch Womens Ment Health. 2014 Aug;17(4):311-5.