Makaleler

TMS Tedavisi Alzheimer hastalarının zihinsel fonksiyonlarında iyileşme sağlıyor

Alzheimer hastalığı kişiyi hayatıyla ilgili anıların teker teker silikleştiği, giderek hafıza ile fonksiyonlarda ve hatırlamakta çok ciddi güçlükler çekilen, ilerleyici tipte nörolojik bir hastalıktır. Çoğunlukla psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabilmektedir. En önemli semptomlardan biri hafıza kaybıdır. Bu genellikle geçmiş hafızanın korunduğu ancak yakın dönemdeki olayların unutulduğu unutkanlıkların başlaması şeklindedir. Alzheimer hastalığının ilerlemesi ile birlikte zihinsel fonksiyonlarda kaybın yanı sıra, hatırlama ve konuşma yeteneklerinde sorunlar yaşamaya başlanır.

TMS tedavisinin Alzheimer hastalarının rehabilitasyonunda çok ciddi faydalar sağladığını gösteren bir çok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaların sonuçlarına göre, TMS Tedavisi Alzheimer hastalarının zihinsel fonksiyonlarında, hatırlama ve konuşma yeteneklerinde iyileşme sağlamaktadır.

T​MS Tedavisi Alzheimer hastalarının zihinsel fonksiyonlarında iyileşme sağlıyor. 

* Repetitive transcranial magnetic stimulation improves cognitive function of Alzheimer’s disease patients. Zhao J. et al. Oncotarget. 2016 Nov 3. doi: 10.18632/oncotarget.13060.

 

Diğer Makaleler