Makaleler

İlaçsız Depresyon Tedavisi – TMS

TMS Nedir?

TMS, elektromanyetik alanlar kullanarak beyin fonksiyonlarını araştırmak ve etkilemek için kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda psikiyatri alanında çeşitli amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. 

 Uygulama Şekli:

 Manyetik alan, elde tutulan bir bobin yardımıyla akımın iletilmesi ile oluşur. Bobin, kafa derisinin üzerinde tutulur, temas etmesi zorunlu değildir. Bu sayede manyetik alan kafatasından etkilenmeden beyne geçer ve beyinde uyaranlar meydana getirir.

 Klinik Uygulamalar:

En iyi çalışıldığı klinik durum depresyondur. Bununla beraber şizofreni, OKB, mani gibi psikiyatrik hastalıklarda da kullanılmıştır. 

 İlaçsız Depresyon Tedavisi

 Depresyon, beyin yapıları topluluğunun düzensizliği olarak tanımlanır. Yapılan birçok çalışmanın sonucunda TMS’nin antidepresan etkisi olduğu ve ilaç gereksinimi olmaksızın depresyon tedavisinde kullanılabileceği görülmüştür. TMS, duygu durumunu düzenleyen pre-frontal korteksi, manyetik alan etkisi oluşturarak uyarır. Bu bölgede bulunan beyin hücrelerini beyin alanında elektriksel aktivite artışı yaparak antidepresan etki gösterir.

2008’in Ekim ayından itibaren FDA -Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından Depresyon tedavisi için kullanımına onay verilmiştir. TMS uygulamasında hasta ağrı duymadığı için anesteziye gerek yoktur. Seans yaklaşık 30 dakika sürer. Tedavi sonrasında hasta direk rutin hayatına döner.

TMS Tedavisi depresyon tedavisinde etkili, ve güvenli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış, FDA onaylı bir tedavidir.