Makaleler

TMS Tedavisi Tedaviye Dirençli OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) Hastalarında İyileşme Sağlıyor

Genellikle çocuklukta başlayan Obsesif Kompulsif bozukluk ilerleyen yaşlarda günlük ve sosyal yaşantıyı etkisi altına alan bir rahatsızlık türü olarak karşımıza çıkıyor.

Gereksiz ve aşırı kaygı, vesveseler ve takıntılar obsesyon olarak adlandırılmakta, tekrarlayan davranışlar ise kompulsiyon olarak tanımlanmaktadır. Gece kapıyı kilitleyip kilitlemediğini tekrar tekrar kontrol etmek, evden çıkmadan evvel ocağı kapatıp kapatmasısınız tekrar tekrar kontrol etmek bu davranışlara örnek olarak gösterilebilir. OKB tedavisi zor süreçtir.  Son zamanlarda ilç ve psikoterapinin yanısıra uygunalan TMS Tedavisi OKB tedavisinde büyük faydalar sağlayabilmektedir.

TMS Tedavisi tedaviye dirençli OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) hastalarında iyileşme sağlıyor böylelikle hastalara yeni bir umut ışığı doğuyor. Tedaviye dirençli OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) hastalarında TMS tedavisi OKB semptomlarını ve depresyonu gidermede etkilidir. TMS Tedavisi OKB – Obsesif Kompulsif Bozukluk belirtilerini azaltmakta etkili potansyel bir alternatif tedavidir. Bu sayede tedavide uzun süre başarı sağlanamayan hastaların direnci kırılabilmektedir.  Son zamanlarda yapılan çok sayıda bilimsel çalışma OKB(Obsesif Kompulsif Bozukluk) hastalarında TMS Tedavisi’nin güvenle ve etkili bir şekilde kullanılabilecek  bir tedavi şekli olduğunu göstermektedir.

* www.thepsychiatry.com

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27121426