Makaleler

TMS Tedavisi Hafıza ve Unutkanlık Problemlerinde İyileşme Sağlıyor

Hafıza ve unutkanlık problemleri ile sıklıkla karşılaşabiliyor. Bu problemler yoğun hayat temposu, stres beyinin hafıza ile  ilgili bilişsel fonksiyonlarının tam anlamı ile işlevini görememesi ile meydana gelebiliyor. Çoğunlukla bir takım beyin jimnastiği ya da belirli ilaçlar alınması ile önüne geçilebileceği dile getirilir. Yalnız son dönemlerde yapılan çalışmalar bu belirtilerin görüldüğü bazı hastalar üzerinde uygulanan yeni bir yöntemin mevcut olduğundan bahsediyor. TMS Tedavisi hafıza ve unutkanlık problemlerinde iyileşme sağlıyor.

TMS yöntemi üzerinde çalışan bilim adamları bunun bir beyindeki belirlenen bazı noktalarına uygulanan bir manyetik uyarım tedavisi olduğunu bildiriyor. Yani beynin bir elektrokimyasal yapısı olduğu, bu yöntem ile beyindeki belirli bazı alanlara manyetik uyarım göndererek tedavi süreci yapıldığı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Bu manyetik uyarımlar, beynin elektrokimyasal yapısını yeniden düzenleyip, iyileştirerek unutkanlık ve hafıza problemlerine neden olan problemlerin ortadan kalktığı dile getiriliyor. Tedavinin uygulandığı hastalarda oldukça belirgin iyileşme görülmesi de umut sağlıyor. Üstelik diğer kimyasal ilaçlar gibi yan etkisi bulunmuyor. TMS Tedavisi hafızayı güçlendiriyor ve Alzheimer tedavisi için umut veriyor.

http://www.medicaldaily.com/transcranial-magnetic-stimulation-can-improve-memory-and-may-be-future-alzheimers-and-300530

Diğer Makaleler