Makaleler

Corona salgınının neden olduğu depresyon ve panik atağına TMS Tedavisi

Corona salgınının neden olduğu depresyon ve panik atağına TMS Tedavisi

Dünya Sağlık Örgütüne göre Covid-19 salgını milyonlarca kişinin akıl sağlığını da etkiledi

Corona virüs COVID-19 pandemisi devam ettikçe, duygusal ve psikolojik bir pandemi de onu hizla takip ediyor. Corona virüs COVID-19 salgını kriz içerinde bir başka krizi tetikledi – psikolojik sorunlar krizi. Dünya Sağlık Örgütüne göre Covid-19 salgını  neden olduğu yoğun kaygı ve korku ile milyonlarca kişinin akıl sağlığını etkiledi. Bilimsel çalışmalar 2018 yılı ile karşılaştırıldığında, ciddi psikolojik sıkıntılar hissetme olasılığı artık sekiz kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Corona virüs salgını nedeni ile duyulan endişe, karantina şartları ve sosyal izolasyon psikolojik sorunlar da beraberinde getirebiliyor. Özellikle anksiyete bozukluğundan muzdarip olanların bu dönemde yoğun endişe ve depresyonla başa çıkması çok zor olabiliyor. Buna karşın, yeni araştırmalar hastaların sadece yüzde 50’sinin denedikleri ilk antidepresana yanıt verdiğini gösteriyor. TMS Tedavisi ise antidepresan ilaçlara cevap vermeyen kronik, dirençli, inatçı depresyon durumlarında etkili, ilaçsız, bilimsel ve tıbbi bir tedavi olarak öne çıkıyor.

Son günlerde sıkça adını duyduğumuz TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) Tedavisi yönteminin Corona virüs salgının neden neden olduğu depresyon ve panik atağın tedavisinde kullanımı konusunda Dr Yüksel Büküşoğlu bilgiler verdi:

“Koronavirüs pandemisinin neden olduğu endişe, yalnızlık, sosyal izolasyon, karantina koşulları, finansal gelecek ve iş konusundaki belirsizlik, psikolojik sorunları tetikleyen önemli etkenler. koronavirüs salgını nedeniyle son derece ciddi olumsuz duygular yaşanıyor ve zihinsel bir reaksiyon olarak koronavirüs korkusunun ciddi anksiyete bozukluklarına, panik atağa ve depresyon semptomlarına neden olabileceği son bilimsel çalışmalarla gösterilmiş bulunuyor. İnsanlarımızın neredeyse üçte birinde stres, kaygı gibi psikolojik şikayetler ortaya çıktı.  Panik atak, anksiyete bozukluğu, post-travmatik stres bozukluğu ve  obsesif kompulsif bozukluk (OKB), bu dönemde yaygın olarak görülüp depresyona yol açabiliyor. Koronavirüs salgını koşulları nedeniyle çok yakında neredeyse “psikolojik şikayetler tsunamisi” yaşanmasını bekliyor.” dedi.

Peki TMS Tedavisi nedir? Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?  

 

TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) Tedavisi beyindeki sinir hücrelerine manyetik alanla uyarım uygulayıp, aktivitesini yeniden düzenleyerek etki gösteriyor. Nörolojik ve psikiyatrik problemler, çok defa beynin çeşitli bölgelerinde artmış veya azalmış etkinliğe yol açarlar. TMS Tedavisi, depresyon ve diğer duygu durum bozukluklarından etkilendiği düşünülen beyin bölgelerine uygulanır. İlgili beyin bölgelerinin aktivitesinde değişiklikler oluşturup, iyileştirip yeniden düzenlenmesi ile etki  gösteren bir tedavidir.  TMS uygulanmasında güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturularak hedeflen bölgedeki beyin aktivitesinde değişiklikler oluşturup, iyileştirip yeniden düzenlenmesi ile etki  gösteren bir tedavidir. Beynin hedeflenen alanındaki hücrelerin elektriksel iletisini uyararak, beynin doğal elektriğini aktive edip, yeniden düzenlenmesi ile etki gösterir. Beynin yeterli çalışmayan doğal süreçlerini harekete geçirerek etki etmektedir. Dışarıdan elektrik akımı vermeden, güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturarak tedavi etkisini son derece güvenli ve ağrısız bir şekilde oluşturur. TMS beynin yeterli çalışmayan doğal süreçlerini harekete geçirerek etki eder. Hiç bir ciddi yan etkisi olmayan, son derece güvenilir bir tedavidir. Uygulama sırasında kişi hiçbir ağrı, sızı hissetmez ve yan etkisiz bir uygulamadır.

 

Uygulama kimlere neden uygulanıyor?  

 

TMS beynin yeterli çalışmayan doğal süreçlerini harekete geçirerek etki ettiğini belirtmiştik. Uygulanan ilaç tedavisi ile yeterli sonuç alınamayan, kronik, dirençli ya da ilaç tedavisinin kontrendike olduğu, kullanılamadığı nöropsikiyatrik rahatsızlıklarda TMS Tedavisi çok etkili olabilmektedir.

 

 TMS tedavisi kimlere uygulanıyor?

 

TMS tedavisi bir türlü tedaviye  yeterli ve istenilen yanıt alınamayan  dirençli  ve kronikleşmiş Depresyon vakalarında, stress ve anksiyete bozukluklarında, Panik Atakta, takıntı hastalığı olan Obsesif Kompulsif Bozukluk’ta, Ağrı bozukluklukları, Nöropatik ağrı vee Fibromiyalji’de, Alzheimer, Unutkanlık, Epilepsi , Migren ve başağrılarında, ilaç ve madde bağımlılıkları gibi durumlarda kullanılabilmektedir. TMS tedavisi ilgili beyin bölgelerinin aktivitesinde değişiklikler oluşturup, iyileştirip, yeni sinaptik bağlantılar  oluşturarak yeniden düzenlenmesi ile etki  gösteren bir tedavidir. 

 

TMS nasıl uygulanıyor? Ne kadar sürüyor bilgi verir misiniz?

 

TMS Tedavisi seanslarının her biri yaklaşık 30 dakika ve hergün uygulanır. TMS Tedavisi için tipik bir süre 20 gündür.. Bununla birlikte, tedavi kişinin tepkisine ve tedavi sürecine bağlı olarak değişebilir. Her TMS tedavisi seansında, hasta özel olarak tasarlanmış bir tedavi koltuğunda oturur. TMS sırasında, manyetik tedavi atımları uygulanırken hastalar uyanık ve tetikte kalır. Hiçbir ağrı ya da rahatsızlık hissedilmez. TMS Tedavisi’de unutkanlık oluşmaz, işinize ya da araç sürüş yeteneği gibi konsantrasyon gerektiren işler üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Elektrokonvülzif tedavinin aksine, tedavisi zor depresyon için alternatif bir seçenek olarak nöbetlere ve hafıza sorunlarına neden olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Elektrokonvülzif tedavinin aksine, TMS herhangi bir sedasyon veya genel anestezi gerektirmediğinden hastalar tedavi sırasında tamamen uyanık ve farkında olurlar. Hastalar daha sonra eve araçlarıyla gidebilir ve onlar her zamanki faaliyetlerine dönebilir.  Tipik olarak, tedaviye başlandıktan ilk on gün içerisinde iyileşme etkileri görülmeye başlar. Hastaların çoğu tedavinin ikinci haftasında tedaviden beklenen faydayı fark etme eğilimindedir. Hastaların bazılarında yaklaşık 6-12 ay sonra idame (devam) tedavisine ihtiyaç olabilir.   

 

Dr. Yüksel Büküşoğlu ” İlaç tedavisinin yeterli cevap vermediği, etkisiz kaldığı, kronik ve dirençli psikiyatrik rahatsızlıklarda TMS Tedavisi’nin ilaçsız bir tedavi şekli olarak çok etkili olabilmektedir.” dedi.