TMS Tedavisi
TMS Tedavisi Nedir? Etkileri ve Avantajları Sık Sorulan Sorular Doktorlarımız Makaleler İletişim
   
TMS Tedavisi Hafızayı İyileştiriyor
 
TMS Tedavisi Hafızayı İyileştiriyor

TMS Tedavisi Hafızayı İyileştiriyor

Yaş, demans ve beyin hasarı ile hafıza ve bellek fonksiyonları yeteneği azalmaktadır. Geçmiş olayların ve deneyimlerin anıları bizi biz yapan şeydir, ancak bu hatırlama, hafıza ve bellek oluşturma yeteneği yaş, demans ve beyin hasarı ile azalabiliyor.

Yapılan son bilimsel çalışmalar, beyinin sol prefrontal korteks bölgesine uygulanan düşük frekanslı Transkraniyal Manyetik Stimülasyon Tedavisi’nin  (TMS) hafıza ve bellek fonksiyonlarını iyileştirdiğini gösteriyor. Bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre, beyinin sol prefrontal bölgesine uygulanan düşük frekanslı TMS Tedavisi, beyinin parietal bölgesinde yer aldığı bilinen düşük frekanslı beta dalgaların gücünün azalmasına yol açıyor ve bu hafıza - bellek performansını iyileştiriyor. TMS Tedavisi, beyinin parietal bölgesindeki beta dalgaları aktivitesini inhibe ederek daha iyi bellek fonksiyonlarına yol açıyor.

Bilimsel çalışmalar, TMS Tedavisi’nin hafızayı geliştirebileceği ve bu süreçte hafıza-bellek ile ilgili tedavilerde çok önemli bir tutabileceğini göstermektedir.

 

* Van der Plas, Braun, Stauch, Hanslmayr. Stimulation of the left dorsolateral prefrontal cortex with slow rTMS enhances verbal memory formationPLOS Biology, 2021.

 

 

 

 

 

 
Tüm Hakları Saklıdır 2016 © TMS Brain Stim